Porkkalan lukio on jatko-opintoihin valmentava, uutta opetusteknologiaa hyödyntävä yleislukio. Valtakunnallisten lukiokurssien lisäksi Porkkalan lukio tarjoaa soveltavia koulukohtaisia kursseja, joissa opiskelijaa motivoivat teemojen ajankohtaisuus, vaihtelevat työskentelytavat ja opiskeluympäristöt. Lukiomme painotuksissa puolestaan korostuu liikunnan ja taito- ja taideaineiden merkitys nuoren kasvussa hyvään elämään.

Lukuvuosi 2017-2018

Syyslukukausi 15.8.-22.12.2017
Syysloma 19.-20.10.2017
Joululoma 23.12.2017-7.1.2018

Kevätlukukausi 8.1.-2.6.2018
Talviloma 19.-23.2.2018

1. jakso 15.8.2017 - 5.10.2017
2. jakso 6.10.2017 - 29.11.2017
3. jakso 30.11.2017 - 6.2.2018
4. jakso 7.2.2018 - 9.4.2018
5. jakso 10.4.2018 - 2.6.2018

Lukuvuosikalenteri


Kirjalista (ops 2016)
Kirjalista (ops 2011)
Opiskelijan tvt-välineet
Ohjeita Abitti-kokeeseen

Kurssisuunnitelma ops 2016
Kurssisuunnitelma ops 2011

Tuntikiertokaavio


Vanhempainillat

Ykkösten vanhempainilta 5.9.2017, diat
Tuntijakokokeilun info ykkösille 8.9.2017, diat
Kakkosten vanhempainilta 12.9.2017, diat
Opon diat ylioppilastutkinnosta 12.9.2017, diat


Porkkalan lukio edusti Suomea Euroopan parlamentin Euroscola-päivässä 7.4.2017


Ohjeita Abitti-kokeeseen


Tietokone opinnoissa

Ohje kannettavan tietokoneen hankkimisesta


Urheileva opiskelija

Urheilevan opiskelijan opintosuunnitelmalomake


Onnea syksyn 2017 ylioppilaille!

Syksyn 2017 ylioppilaat


Tutustumispäivät Porkkalaan

Esittelyiltapäivät

ke 17.1. 2018 klo 13.30-15.30
ti 23.1.2018 klo 13.30-15.30

Lukion esittelyilta 9. luokkalaisille ja huoltajille

ti 23.1.2018 klo 18.00


Miksi Porkkalan lukio?

Tutustu lisää Porkkalan lukioon


Vuosikertomus 2016-2017

Vuosikertomus myös pdf-muodossa


Taito- ja taideaineet


Ainutlaatuinen aamuliikunta ja liikuntapainotus

Video Aamuliikunta
Video Liikuntapainotus


Lue verkkolehti Taukotilaa alla olevasta kuvakkeesta

Taukotila on Porkkalan lukion opiskelijoiden oma verkkolehti. Lehdessä julkaistaan opiskelijoiden juttuja, kuvia, videoita ja ääniohjelmia sekä seurataan ajankohtaisia tapahtumia ja ilmiöitä.